Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementsarkiv

Tidligere arrangementer

fre 24 maj
13:00-15:00 | H.H. Koch Auditorium, Bygning 112, Risø, Frederiksborgvej 399, Roskilde
Sæler og marsvin reagerer på menneskeskabt støj
Forsvar ph.d.-graden: Lonnie Mikkelsen, Havpattedyrforskning
tor 23 maj
14:00-15:00 | Havnen i Hirtshals
Naturmødet 2019
Kom ombord på Aarhus Universitets forskningsskibet Aurora, når det og Institut for Bioscience lægger til kaj i Hirtshals havn den 23.5-25.5.
tor 23 maj
00:00-00:00 | Hirtshals, Denmark
Naturmødet - with participation by Jens-Christian Svenning
ons 22 maj
09:00-16:00 | Aarhus Universitet, første dag på Aurora, to sidste dage på universitetet. Lokale oplyses senere.
Efteruddannelse: Marin fauna - indsamling og artsbestemmelse
tir 21 maj
09:00-11:00 | Niels Bohr Auditorium, bygning 112, Risø Campus, Frederiksborgvej 399, Roskilde
Udvidelse af grundlaget for den marine overvågning i Grønland gennem biomarkør undersøgelser i fjeldørreder og ulke.
Forsvar ph.d.-graden: Rasmus Dyrmose Nørregaard, Arktisk miljø
tor 16 maj
09:45-10:15 | Institut for Bioscience, Ole Worms Alle 1, bygning 1135-234
Lishani Nisansala Wijewardene: Impacts of multiple stressors on freshwater algae communities
Seminar: Akvatisk biologi
ons 15 maj
14:00-14:30 | Institut for Bioscience, Ole Worms Alle 1, bygning 1135-234
Lasse Tor Nielsen Wijewardene: Traits and trade-offs in swimming and feeding of planktonic protists
Seminar: Akvatisk biologi
tir 14 maj
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Indications of a disproportionation based sulphide oxidation pathway in the Deltaproteobacterium Desulfurivibrio alkaliphilus
Kandidateksamen: Simon Agner Holm, Mikrobiologi
man 13 maj
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Non-native palms as generators of novel ecosystems
Kvalifikationseksamen, del A: Vincent Fehr, Økoinformatik og biodiversitet
man 13 maj
13:00-15:00 | 1540 - 324, Department of Bioscience, Ny Munkegade 114, 8000 Aarhus C
Qualifying exam PhD Student Vincent Fehr: Non-native palms as generators of novel ecosystems
man 13 maj
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Vejlsøvej 25, Silkeborg
Modelling phosphorus loss by leaching from Danish soils
Kvalifikationseksamen, del A:Jonas Rolighed, Oplandsanalyse og miljøforvaltning
tor 09 maj
10:15-11:00 | 1540-324
Roberto Salguero-Gomez: The continuous table of life histories and its predictive power
Seminar
tor 09 maj
09:45-10:15 | Institut for Bioscience, Ole Worms Alle 1, bygning 1135-234
Dr. Juan Pablo Busalmen: What we nearly know about bioelectrochemical wetlands
Seminar: Akvatisk biologi
ons 08 maj
09:15-10:00 | 1540-324
Oostvaardersplassen: a (too) novel ecosystem?
Seminar by Hans Olff
ons 08 maj
09:00-15:30 | AIAS, Høegh-Guldbergs Gade 6B, bygning 1632
Marine Mammal Conservation Workshop
tir 07 maj
12:15-14:15 | Institut for Bioscience, Ole Worms Allé 3, bygning 1170-347
Undersøgelser af støj fra aktiviteter på havet og støjens påvirkning på havpattedyr
Forsvar ph.d.-graden: Line Hermannsen, Zoofysiologi
fre 03 maj
13:00-15:00 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, bygning 1531-113, aud. D1
Hvordan påvirkes dyrs migration og spredning af menneskets aktiviteter?
Forsvar Ph.d.-graden: Stine Vestbo, Genetik, økologi og evolution
fre 03 maj
10:50-11:20 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, bygming 1531-113, aud. D1
Stephen Venn: Insect Diversity of Urban Grasslands
Seminar: Genetik, Økologi og Evolution
fre 03 maj
10:15-11:20 | Aarhus University, Room 1531-113 - Aud D1
Phylogenetic ecology and plant disease / Insect Diversity of Urban Grasslands
fre 03 maj
10:15-10:45 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, bygning 1531-113, aud. D1
Ingrid M. Parker: Phylogenetic ecology and plant disease
Seminar: Genetik, Økologi og Evolution
tor 02 maj
13:00-15:00 | Aarhus Institute of Advanced Studies, Høegh-Guldbergs Gade 6B, bygning 1632-201
Krybdyrenes (vidunderligt) komplicerede kredsløb
Forsvar ph.d.-graden: William Joyce, Zoofysiologi
tor 02 maj
09:45-10:30 | Institut for Bioscience, Ole Worms Alle 1, bygning 1135-234
Jingjing Du
Seminar: Akvatisk biologi
ons 01 maj
09:15-10:00 | 1540-324
Cross-boundary human impacts compromise the Serengeti-Mara ecosystem
Seminar by Han Olff
tir 30 apr
10:15-12:15 | Katrinebjergvej 107, 8200 Aarhus N (5530/07); virtuelt møderum 1001.
How to write a successful Grand Solutions proposal for the Innovation Fund Denmark
tor 25 apr
09:45-10:45 | Institut for Bioscience, Ole Worms Alle 1, bygning 1135-234
Melita Peharda Uljević Sclerochronology as a tool for detecting long-term Adriatic environmental changes
Seminar: Akvatisk biologi
ons 24 apr
14:00-18:00 | The event will take place in and around Stakladen, Ndr. Ringgade 1, 8000 Aarhus C
Festival of Research - Professor Jens-Christian Svenning will among others give a lecture
KL. 17.05 • RICHARD MORTENSEN STUE
tir 23 apr
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Vejlsøvej 25, lokale D2. 04, Silkeborg
Agronomic strategies for improving crop pollination in organic Hokkaido pumpkin cropping systems
Kandidateksamen: Natasha Holland Johansen, Plante og insektøkologi
fre 12 apr
13:00-15:00 | Institut for matematik, Ny Munkegade 118, bygning 1531-113, aud. D1
Hvorfor hyperventilerer fisk?
Forsvar ph.d.graden: Mikkel Thy Thomsen, Zoofysiologi
fre 12 apr
10:15-11:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3. bygning 1131-127
Prem Kumar: Is Carotid Body Physiological O2 Sensitivity Determined by a Unique Mitochondrial Phenotype?
Seminar: Zoofysiologi
fre 12 apr
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, Wilhelm Meyers Allé 5, bygning 1223-134
Intraspecifikke egenskabsvariationer - forbinder miljø og økologiske processer
Forsvar ph.d.-graden: Linjing Ren, Akvatisk biologi
tor 11 apr
15:00-17:00 | Aarhus Institute of Advanced Sciences
Chris M. Wood: Lessons in Physiology from a Fish Living in the Most Extreme Aquatic Environment on Earth
Seminar: Zoofysiologi
ons 10 apr
16:00-18:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Why do insects die at low temperature?
Kvalifikationseksamen, del A: Jeppe Seamus Bayley, Zoofysiologi
ons 10 apr
13:30-14:30 | Ny Munkegade 114-116, 8000 Aarhus C, bldg. 1540, room 116
Odd Gunnar Brakstad: Biodegradation of dispersed oil in temperate and cold seawater
Seminar: Microbiology
ons 10 apr
11:15-12:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Yonggang Yang: Bacterial extracellular electron transfer toward sediment bioremediation
Seminar: Center for Electromicrobiology
ons 10 apr
10:15-11:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Juan Busalmen: Thinking in adopting an electric pet?
Seminar: Center for Electromicrobiology og Mikrobiologi
tir 09 apr
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, D2.04, Vejlsøvej 25, Silkeborg
Vandaks i danske vandløb: Kan sjældne vandaksarter overleve på genoprettede vandløbsstrækninger?
Kandidateksamen: Trine Just Johnsen, Akvatisk biologi

Viser resultater 1 til 36 ud af 791

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Næste