Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementsarkiv

Tidligere arrangementer

fre 24 jan
13:00-16:15 | Ny Munkegade 116, build. 1534-125
Inaugural lectures
Invitation
fre 24 jan
10:15-11:00 | Institut for Biologi, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Stephan A. Reber: Comparative Crocodilian Cognition and Communication – A window into extinct minds
Seminar: Zoofysiologi
ons 22 jan
12:00-15:30 | Stakladen på Aarhus Universitet
Bio Match
Kom og vær med til Bio Match den 22. januar 2020 på Aarhus Universitet.
ons 22 jan
09:30-16:30 | Søauditorierne på Aarhus Universitet
Menneskets påvirkning af vilde dyr i Danmark
Den 7. nationale temadag om forskning og forvaltning af fugle og pattedyr
tir 21 jan
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Biokemi 6, Ole Worms Allé 2, bygning 1170-442
Klydens ynglesucces og yngleforhold i Danmark: Kan forholdene for arten forbedres ved forvaltende tiltag?
Kandidateksamen: Dorthe Kirstine Lund, Faunaøkologi
fre 17 jan
14:00-16:00 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, bygning 1532-116, aud. G1
Insekters fysiologiske respons på diætforandringer
Ph.d. forsvar: Lucy Rebecca Davies, Genetik, økologi og evolution
fre 17 jan
13:15-14:00 | Institut for Biologi, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Naim Bautista: Transgenerational Responses to Environmental Stressors in Fish and Birds: From Organisms to Molecules
Seminar: Zoofysiologi
fre 10 jan
10:00-12:00 | Institut for Biomedicin, The Skou Building Høegh-Guldbergs Gade 10, building 1170-347
Effekt af N og P på struktur og funktion af epilitisk biofilm i danske vandløb: Et felt studie
Kandidateksamen: Winnie Marie Stald Holdt, Akvatisk biologi
ons 08 jan
13:30-14:30 | Institut for Biologi, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Dr. Grégoire Michoud: High hydrostatic pressure adaptive strategies in an obligate piezophile Pyrococcus yayanosii
Seminar: Mikrobiologi
fre 20 dec
12:00-15:00 | Institut for Bioscience, bygning 1131-127, C.F. Møllers Allé 3, 8000 Aarhus C
Afskedsreception for Birgitte Dahl
Invitation
fre 20 dec
11:00-13:00 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, bygning 1532-116 aud. G1
Kabelbakterier – De levende ledninger
Forsvar ph.d.-graden: Casper Aabrandt Thorup, Center for Elektromikrobiologi
tor 12 dec
13:15-14:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Naim Bautista: Transgenerational Responses to Environmental Stressors in Fish and Birds: From Organisms to Molecules
Seminar: Zoofysiologi
tor 12 dec
08:00-16:00 | Søauditorierne (William Scharff), bygning 1253-317, Bartholins Allé 3, Aarhus
Uddannelsesworkshop
tir 10 dec
10:15-11:00 | Aarhus University, Auditorium G2, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Mikael Lenz Strube: Merging Microbial Ecology and Math
JOINT SEMINARS BIOSCIENCE & BIOENGINEERING
tir 10 dec
09:30-10:15 | Aarhus University, Auditorium G, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus
Lone Gram: Introducing a Center of Excellence: Center for Microbial Secondary Metabolites, CeMiSt
JOINT SEMINARS BIOSCIENCE & BIOENGINEERING
man 09 dec
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, lokale D2.04, Vejlsøvej 25, Silkeborg
Indflydelse af grundvandsindvinding og klimaforandringer på vandføringsdynamik og biologi baseret på øko-hydrologisk modellering
Forsvar ph.d.-graden: Wei Liu, Sø-økologi
fre 06 dec
16:15-18:15 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Integrated Monography of the genus Maesa (Primulaceae-Myrsinoideae), a model for tropical plant evolution
Kvalifikationseksamen, del A: Pirada Sumanon, Akvatisk biologi
fre 06 dec
11:00-13:00 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, bygning 1532-122 aud. G2
Hvordan mikroorganismer omgås lav temperatur- fra Arktis til Århus bugt
Forsvar ph.d.- graden: Caroline Scholze, Mikrobiologi
fre 06 dec
10:00-11:00 | Kalø, kantinen
Kalø: Fernisering af kunstneren Annette Bruhn
tor 05 dec
14:15-15:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Anne von Philipsborn: Acoustic communication during Drosophila reproduction: genes, neurons, circuits, behavior
Seminar: Zoofysiologi
tor 05 dec
13:00-14:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 116-118, bygning 1540-116
Hajar Fauzan Ahmad: Sea cucumbers - the unpopular architect of the ocean sea floor
Seminar: Mikrobiologi
man 02 dec
14:15-16:00 | The AIAS Auditorium, Building 1632, Room 201
Population consequences of disturbance: Can individual changes in animal behaviour affect populations?
AIAS Fellows' Seminar: Fredrik Christiansen
fre 29 nov
13:15-14:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Peter Vilhelm Skov: Fast growth and aggressive personalities: implications for the metabolic rate of fishes
Seminar: Zoofysiologi
fre 29 nov
13:00-15:00 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, bygning 1532-122 aud. G2
Thermal tolerance in ectotherms: methods and applications
Kandidateksamen: Jonas Hjort Hansen, Genetik, Økologi & Evolution
fre 29 nov
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Physiology of Cable Bacteria
Kvalifikationseksamen, del A: Stefano Scilipoti, Mikrobiologi
fre 29 nov
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, 1540-K26
Animal models for studying drug responses
Kandidateksamen: Catrine Lyster, Genetik, Økologi & Evolution
tor 28 nov
11:00-13:00 | Matematisk institut, Ny Munkegade 118, bygning 1532-122, aud. G2
Makrofytters betydning for denitrifikationsrater i landbrugsvandløb
Kandidateksamen: Trine Mariane Olsen, Akvatisk biologi
ons 27 nov
13:00-16:00 | Room 1534-125 (Auditorium F), Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
ST task group for diversity and equality hereby invites to an inspiring afternoon
ST task group appointed by the Faculty Management hereby invites all ST Faculty Management members, all ST group and research leaders, all faculty, staff and students to the first event of the ST equality and diversity task group.
ons 27 nov
11:00-13:00 | Institut for Bioscience, Ole Worms Alle 1, bygning 1135 i frokoststuen
Betydningen af forskellige sedimentforhold på denitrifikationsraten i danske landbrugsvandløb
Kandidateksamen: Thomas Madsen Elsborg, Akvatisk biologi
ons 27 nov
09:30-11:30 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Describe the influence of fibrosis on renal function
Kandidateksamen: Camilla Grønkjær, Zoofysiologi
fre 22 nov
12:00-14:00 | Interdisciplinary Nanoscience Center - iNANO-huset, bygning 1592-218 Gustav Wieds Vej 14
Unravelling the Antimicrobial Effects of OA-DPPC/DSPE-PEGylated Iron Oxide Nanoparticles
Kandidateksamen: Sissel Damsbo Jensen, Mikrobiologi
man 18 nov
10:30-11:30 | Department of Bioscience, Ny Munkegade 114, 8000 Aarhus C, building 1540-116
Natalie Elia: Unlocking the mechanism of the cellular ESCRT membrane fission machine by high-resolution microscopy
Joint seminar: Molecular Biology & Microbiology
fre 15 nov
13:15-14:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Tommy Norin: Variation in metabolic rate and its consequences
Seminar: Zoofysiologi
tir 12 nov
14:15-15:00 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, bygning 1532-122 aud. G2
Nadine Ziemert: Using Big Data to Facilitate the Search for Novel Antiinfectives
Fælles seminar: Mikrobiologi & Bioengineering
tir 29 okt
14:15-15:00 | Building 1593, room 012, iNANO Auditorium, Interdisciplinary Nanoscience Center, Aarhus University
Stefano Donadio: Scientific and economic challenges in the discovery and development of new antibiotics Scientific and economic challenges in the discovery and development of new antibiotics
Seminar: Mikrobiologi
fre 25 okt
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Mechanisms of electrical interactions between cable bacteria and putative associated bacteria
Kvalifikationseksamen, del A: Jamie Lustermans, Mikrobiologi

Viser resultater 1 til 36 ud af 899

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Næste