Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementsarkiv

Tidligere arrangementer

ons 31 aug
13:00-15:00 | Matematisk institut, Ny Munkegade 118, bygning 1531-219, aud. D4
Parasitter & klimaændringer: Bliver der flere parasitter i en varmere verden?
Kandidateksamen: David Le Maire Godtliebsen, Marin økologi
fre 26 aug
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 8, bygning 1110-223
Stillehavsøsters - Crassostrea gigas - som invasiv art: hvad skyldes dens succes, hvilken betydning kan den have for de økosy-stemer, den er blevet en del af, og hvad kan begrænse dens spredning?
Kandidateksamen, Emil Vestager, Akvatisk biologi
tor 25 aug
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, Wilhelm Meyers Allé 5, bygning 1222-127
Environmental factors influencing dormancy and germination of eelgrass (Zostera marina) seeds
Kvalifikationseksamen, del A: Martin Søndergaard Jørgensen, Akvatisk biologi
ons 24 aug
14:30-16:00 | Aarhus, Konferencecenter, Frederik Nielsens Vej 4, Mødelokale 2
Informationsmøde med DFF
Presentation of Call for Proposals A2016 and S2017 by the Danish Council for Independent Research. No registration necessary.
ons 24 aug
14:00-16:00 | 1540-229, Department of Bioscience, Aarhus University, Ny Munkegade 116, 8000 Aarhus C
Paolo Giovanni Ghislandi’s qualifying exam has now been announced on the GSST website
Paolo Giovanni Ghislandi’s qualifying exam has now been announced. Please see GSST’s website for more info.
ons 24 aug
09:00-16:00 | Silkeborg
Efteruddannelse: Myrer og melorme på menuen - tilmeldingsfrist den 20. juni 2016
man 22 aug
13:00-16:00 | Institute for Bioscience, Building 1540-116
Organic matter degradation and D:L-amino acid modeting of necromass and biomass turnover in the hydrothermal sediments af the Guaymas Basin
Mikkel Hofgaard Møller, Master defense
man 22 aug
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Organic matter degradation and D:L-amino acid modeting of necromass and biomass turnover in the hydrothermal sediments af the Guaymas Basin
Kandidateksamen: Mikkel Hofgaard Møller, Mikrobiologi
man 22 aug
10:00-16:00 | Silkeborg
Efteruddannelse: Livet i ferskvand - tilmeldingsfrist den 20. maj 2016
fre 19 aug
13:15-14:00 | Aarhus Universitet, Bygning 1223, lokale 134 (Biologiens Hus)
Stofskifte, vækst og adfærd hos fisk: Mulige sammenhænge og individuel variation
Kandidateksamen: Salomine Falck
fre 19 aug
13:15-14:00 | Institut for Bioscience, Ole Worms Alle, bygning 1131-127
Prof Hannah Carey: Remodeling of the hostgut microbe symbiosis in hibernation
Seminar: zoofysiologi
tor 18 aug
13:15-15:15 | Aarhus Universitet, Bygning 1222, lokale 127 (Biologiens Hus)
Kemiske kampstoffer i et økotoksikologisk perspektiv
Kandidateksamen: Morten Swayne Storgaard
tor 18 aug
11:15-12:00 | Institut for Bioscience, Ole Worms Alle, bygning 1131-127
Prof Harvey B. Lillywhite: The Salt Life of Sea Snakes
Seminar: zoofysiologi
tir 16 aug
14:30-15:30 | 1540-116
Dr. Michael Pester: The Cryptic Sulfur Cycle of Freshwater Ecosystems
Microbiology & Geomicrobiology Seminar Series:
tir 16 aug
09:15-11:45 | Aud. F (1534-125)
Bb @ ST – Teaching and Learning Experiences
Registration deadline: 16.08.2016
man 15 aug
13:15-15:15 | Aarhus Universitet, Bygning 1540-324
The Diversification of Southern Taxa
Kandidateksamen: Sander Bennett Boisen, Økoinformatik og Biodiversitet
tor 04 aug
12:00-14:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, Wilhelm Meyers Allé 5, bygning 1222-127
Kortlægning af egnet habitat for afrikanske elefanter (Loxodonta africana) i Maasai Mara, Kenya
Kandidateksamen: Michael Munk Andersen, Økoinformatik og Biodiversitet