Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementsarkiv

Tidligere arrangementer

tor 30 jun
15:15-17:15 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Review: Intraspecific size variation in ungulates over time, underlying causes and theories
Kandidateksamen: Emil Juncher, Økoinformatik og biodiversitet
tor 30 jun
13:15-15:15 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
De nulevende elefantarters udbredelse i tid og rum
Kandidateksamen: Anne Cathrine Dalgaard, Økoinformatik og biodiversitet
tor 30 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
Piglet mortality in outdoor production – Effect of farrwoing duration in outdoor production on sow postural changes and nursing behavior in relation to piglet mortality.
Kandidateksamen: Cecilie Kobek Thorsen, Genetik, økologi og evolution
ons 29 jun
14:00-16:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
The role of the phototransduction pathway for thermal adaptation
Kandidateksamen: Kathrine Villadsen, Genetik, økologi og evolution
ons 29 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
In situ biogas upgrading: Method development of a potential activity assay
Kandidateksamen: Karoline Western Noer, Mikrobiologi
ons 29 jun
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, bygning 1222-127, Wilhelm Meyers Allé
Hvad har vådområder med klimaændringer at gøre? - Tab af kulstof i form af gas fra vådområder
Forsvar ph.d.-graden: Linda Olsson, Akvatisk biologi
ons 29 jun
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
Sexual selection and polyandry in the spider Pisaura mirabilis (Araneae: Pisauridae) – estimating natural mating rates and population structures
Kandidateksamen: Astrid Lauridsen, Genetik, økologi og evolution
ons 29 jun
09:00-11:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Nitrat- og intern hydrodynamik i et konstrueret minivådområde med overfladestrømning der modtager drænvand, en rumlig analyse.
Kandidateksamen: Mathias Kusk, Mikrobiologi
tir 28 jun
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, bygning 1222-127, Wilhelm Meyers Allé
Removal of emerging organic containmants in constructed wetland systems
Kvalifikationseksdamen, del A: Liang Zhang, Akvatisk biologi
tir 28 jun
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, Wilhelm Meyers Allé 5, bygning 1223-134
Biomasseproduktion og økofysiologi af vådområde-planter: næringsoptagelse, invasion og bioenergi potentiale
Forsvar ph.d.-graden: Bui Truong Tho, Akvatisk biologi
man 27 jun
14:00-16:00 | Bartholins Allé, Bartholin-bygningen 1242-616
The virulence potential of Propionabacterium Acnes hyaluronate lyases in skin colonization and inflammation
Kandidateksamen: Seven Nazipi: Mikrobiologi
fre 24 jun
14:15-14:45 | Institut for Bioscience, Ole Worms Alle, bygning 1131-127
Michael S. Hedrick: Do’s and don'ts when submitting manuscripts
Seminar: Zoofysiologi
fre 24 jun
13:15-15:15 | Matematisk Institut, Ny Munkegade 118, bygning 1532-116, aud. G1
Habitat Modelling of bank voles using airborne LiDAR data
Kandidateksamen: Marie-Louise Grønne Nielsen, Økoinformatik og biodiversitet
fre 24 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
Immunogenetic variation in the endangered Cape Verde warbler, Acrocephalus brevipennis
Kandidateksamen, Hjalte Rosenstand Mann, Genetik, økologi og evolution
fre 24 jun
10:15-12:15 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Anvendelse af laserscanning af vegetation (LiDAR) til at detektere faktorer, der styrer svampeartsrigdom og –artssammensætning
Kandidateksamen, Henrik Thers, Økoinformatik og biodiversitet
tor 23 jun
10:15-11:15 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Søren Faurby: Contrafactual natural history: How Anthropogenic range modifications bias our ability to recover underlying evolutionary or ecological patterns
Seminar, Økoinformatik og biodiversitet
ons 22 jun
14:00-16:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, bygning 1222-127, Wilhelm Meyers Allé
Livshistorie-strategier hos marine trematoder
Kandidateksamen, Svend Uffe Tovborg Kristensen, Akvatisk biologi
ons 22 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, Wilhelm Meyers Allé, bygning 1223-134
Effekter af Fungicider på Akvatiske Svampe og Trichoptera associeret med Bladnedbrydning
Kandidateksamen: Mathias Skov Pristed, Akvatisk biologi
ons 22 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
Miljøfaktorers betydning for væksten hos Glansbladet hæg (Prunus serotina)
Kandidateksamen: Anna Kjærgaard Kristiansen, Økoinformatik og biodiversitet
man 20 jun
14:00-16:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
Integrating population viability analysis, genomics and spatial data using the European population of little owl Athene noctua as a model species
Kandidateksamen: Line Holm Andersen, Genetik, økologi og evolution
man 20 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Risø, Pavillon
Immune and population-level effects of environmental pollutants in North-Atlantic top predators
Kvalifikationseksamen, del A: Jean-Pierre Desforges, Havpattedyrforskning
man 20 jun
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, lokale D. 204, Vejlsøvej 25, Silkeborg
Fjernelse af det øvre muldlag samt udsåning af frø som en forvaltningsmetode til at forbedre biodiversiteten i randzoner
Kandidatseksamen: Mette Krogsgaard, Vandløbs- og ådalsøkologi
fre 17 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
The culturable bacterial community from snow and air samples from northeastern Greenland, and their cold-adaptation strategies
Kandidateksamen: Stephanie Pilgaard, Mikrobiologi
tor 16 jun
13:15-15:15 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, bygning 1531-215, aud. D3
Spatiotemporal variations in plant communities at a reclaimed brown coal mining area.
Kandidateksamen: Maria V.J. Henriksen, Økoinformatik og Biodiversitet.
tor 16 jun
09:15-11:15 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
En geografisk analyse af potentielle levesteder for bæver (Castor fiber L.) i Danmark.
Kandidateksamen: Sanne Thøgersen, Økoinformatik og Biodiversitet
ons 15 jun
15:00-17:00 | Institut for Bioscience, AU, Frederiksborgvej 399, Roskilde. Lokale P1.16
Eutrophication in a Gulf of Mexico estuary, Pensacola Bay, Florida, USA
A historical perspective and its influence on nutrient cycling
tir 14 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, D2, 04, Vejlsøvej 25, 8600 Silkeborg
Ant-aid: New technologies for sustainable pest control
Kvalifikationseksamen, del A: Natalia Escobedo León Madsen, Plante og insektøkologi
tir 14 jun
11:00-13:00 | Institut for Bioscience, Pavillonen, Frederiksborgvej 399, 4000 Roskilde
Effects of heavy metal pollution on two Greenlandic fish species; Sculpins and Arctic char
Kvalifikationseksamen del A: Rasmus Dyrmose Nørregaard, Arktisk miljø
fre 10 jun
13:15-15:15 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
Mammal distribution and function in large scale ecosystems
Kvalifikationseksamen, del A: Rasmus Østergaard Pedersen, Økoinformatik og biodiversitet
ons 08 jun
13:00-14:00 | 1534-125, Lecture theatre F, Ny Munkegade 118, Department of Mathematics, Aarhus University, 8000 Aarhus C
CABLE BACTERIA AND ELECTRIC FIELDS IN NATURE
PhD defence, Wednesday 8 June 2016, Diego Giao Garcia
man 06 jun
14:15-16:00 | The AIAS Auditorium, Building 1632, Høegh-Guldbergs Gade 6B, 8000 Aarhus C
Julieta Goenga: The evolution of reproductive proteins
AIAS Fellows' Seminar
man 06 jun
09:00-12:00 | Preben Hornungstuen, Studenternes Hus, Fredrik Nielsens Vej 2-4, Building 1421
Workshop: Writing Successful Grant Applications
Date and location: 6 June at 09:00 – 12:00, Preben Hornungstuen, Studenternes Hus, Fredrik Nielsens Vej 2-4, Building 1421