Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementsarkiv

Tidligere arrangementer

tor 28 feb
13:15-15:15 | Department of Bioscience, Ny Munkegade 114, bgld. 1540-324
Ecological Effects of Rewilding New World Savanna Ecosystems, with special focus on Corrientes, Argentina: Julia Carolina Mata: qualifying exam
tor 28 feb
13:15-15:15 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Ecological Effects of Rewilding New World Savanna Ecosystems, with special focus on Corrientes, Argentina
Kvalifikationseksamen, del A: Julia Carolina Mata, Økoinformatik og biodiversitet
tor 28 feb
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ole Worms Allé 1, bygning 1135-234
Benthic algae community structure and functions under multiple stressors
Kvalifikationseksamen: Kun Guo, Akvatisk biologi
tor 28 feb
09:45-09:45 | Institut for Bioscience, Ole Worms Allé 1, bygning 1135-234
Marco A. Rodríguez Domínguez: Studies about Mexican and Latinamerican packing materials used in Constructed Wetlands (CW) for wastewater treatment with special emphasis in CW biomass productivity
Seminar: Akvatisk biologi
tir 26 feb
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Dispersal in the economically important palm Phytelephas aequatorialis
Kvalifikationseksamen, del A: Sebastián Escobar, Økoinformatik og biodiversitet
ons 20 feb
13:00-15:00 | Søauditorierne, Bartholins Allé 3, Jeppe Vontillius auditoriet, bygning 1252-310
Mikrosensor-analyse af H2 gradienter – H2 produktion og forbrug i mikrobielle samfund
Forsvar ph.d.-graden: Karen Maegaard, Mikrobiologi
ons 20 feb
11:00-12:00 | Aarhus University, Department of Bioscience, Ny Munkegade 114-116, building 1540-116
Dirk de Beer: Fe uptake from dust by Trichodesmium colonies
Seminar: WATEC
ons 20 feb
09:45-10:45 | Aarhus University, Department of Bioscience, Ny Munkegade 114-116, building 1540-116
Heribert Cypionka: Magic measurements of proton-related processes
Seminar: WATEC
man 18 feb
14:15-16:00 | The AIAS Auditorium, Building 1632, Høegh-Guldbergs Gade 6B, 8000 Aarhus C
Dennis Konnerup: Plants under water: Surviving submergence and salinity
AIAS Fellows' Seminar
fre 08 feb
10:15-12:15 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Ecophysiology of harbour porpoises
Kvalifikationseksamen, del A: Siri Lander Elmegaard, Zoofysiologi
man 04 feb
15:00-16:00 | Center for Electromicrobiology, Ny Munkegade, building 1540-116
Karoline Faust: Principle, problems and applications of microbial network inference
Seminar: Center for Electromicrobiology and section for microbiology
man 04 feb
14:00-21:00 | Aulaen, Aarhus Universitet
Konference: Partnerskaber for en bæredygtig fremtid
Vær med, når Aarhus Universitet inviterer til konference om FN’s 17 verdensmål med fokus på udvikling af bæredygtige løsninger i samarbejde mellem universitetet, offentlige parter og virksomheder.
man 04 feb
10:30-11:15 | Institut for Bioscience, Ole Worms Allé 1, bygning 1135-234
Tanja Stratmann: Goldrush in the deep sea: Environmental impacts of polymetallic nodule extraction
Seminar: Akvatisk biologi