Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementsarkiv

Tidligere arrangementer

tor 19 sep
10:00-10:45 |
Webinar: How to apply for funding from the European Research Council (ERC) (in English)
ons 18 sep
09:00-15:30 | Vedersø Klit badehotel, Vedersø Klitvej 59, 6990 Ulfborg
Klitforvaltningsworkshop 2019 - tilmelding senest 1. august 2019
Workshop for forskere, forvaltere og andre interesserede i temaet naturlig dynamik og effekten på biodiversiteten i klitter. Kom og hør internationale og nationale oplægsholdere, bliv inspireret, del erfaringer og diskuter nye muligheder for klitforvaltning i Danmark.
tir 17 sep
14:00-15:30 | Aarhus Institute of Advanced Studies (AIAS), Aarhus University, Buildings 1630-1632, Høegh-Guldbergs Gade 6B
NoRSC ’19 Nordic Remote Sensing Conference 2019
17th-19th September, 2019
tir 17 sep
14:00-16:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
Non-genetic adaptations in a social spider species
Kvalifikationseksamen del A: Anne Aagaard Lauridsen, Genetik, økologi og evolution
fre 13 sep
15:00-16:30 |
Webinar on the BiodivERsA call “Biodiversity and Climate Change
ons 11 sep
13:00-15:00 | Matematisk institut, Ny Munkegade 118, bygning 1531-113, aud. D1
Environmental DNA and its temporal and spatial applications for monitoring aquatic communities, species, and populations
Kvalifikationseksamen, del A: Mads Kristian Reinholdt Jensen, Genetik. økologi og evolution
ons 11 sep
09:15-10:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Emma-Liina Marjakangas: Species interactions within and between trophic levels: drivers and conservation
Seminar: Økoinformatik og biodiversitet
tir 10 sep
09:30-15:00 | Park Inn by Radisson Copenhagen Airport Hotel, Engvej 171, 2300 København S
Horizon 2020 Koordinatordag 2019
tor 05 sep
15:00-21:00 | Matematisk Kantines lokaler, bygning 1536, 0. etage
Matematisk Kantine fylder 60 år
Invitation
ons 04 sep
09:15-10:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Dr Christopher E Gordon: A tale of two studies: trophic cascades, fire regimes and ecosystem dynamics in an Australian context
Seminar: Økoinformatik og biodiversitet
tir 03 sep
10:15-11:45 | Ny Munkegade 114-116, Building 1540 room 116
Professor Thammarat Koottatep: Reinvented Toilet & Sanitation 4.0
Seminar: Watec
tor 29 aug
10:00-11:30 | Finlandsgade 22, bygning 5125 (Edison), room 110, Videolink: 1019@vmeet.au.dk
Dr. Seviour Thomas William: Exopolymersand the emergent properties of anammoxbiofilms
Seminar: Watec
ons 28 aug
09:00-11:00 | Institut for Bioscience, Ole Worms Allé 3, bygning 1170-347
Studies about Latin American Constructed Wetlands for wastewater treatment: state of the art, packing materials and biomass for energy production
Kvalifikationseksamen, del A: Marco Antonio Rodriguez Dominguez, Akvatisk biologi
ons 21 aug
13:00-14:30 | Høegh-Guldbergs Gade 6B, bygn. 1632, Aud. 201
Villum Foundation – Information meeting about new programmes
ons 21 aug
09:00-11:00 | Nobelauditoriet, Bygning 1482-105, Jens Chr. Skous Vej 4, 8000 Aarhus C
DFF Informationsmøde om opslag E2019 og F2020
man 19 aug
09:00-15:00 | Center for Biodiversity Dynamics in Changing World (BIOCHANGE) and Section for Ecoinformatics and Biodiversity (ECOINF), Ny Munkegade 114, DK-8000 Aarhus C, Denmark
PhD course in Megafauna ecology – shaping past, present and future ecosystems
August 19-23, 2019
man 05 aug
13:26-13:26 | Hólar, Iceland
IRSAE summer school in Iceland
Julia Mata, Michael Munk and Oskar LP Hansen participated in the 9th IRSAE summer school at Háskólinn á Hólum, Hólar, Iceland, August 5-9.
tor 01 aug
11:00-15:00 | Aarhus havn
Tall Ships Race på Aurora
Den 1.-4. August 2019
man 29 jul
13:49-13:50 |
Plant Week
BIOCHANGE sponsored the Girls in Science: Plant Week from 29 July- 2 August 2019, where young girls spent a week at the Botanical Garden’s greenhouses learning about different stages of a plant’s life.
tor 04 jul
08:00-16:30 | Brussels, Charlemagne building, Rue de la Loi 170, 1040, Bruxelles
Livestream of Horizon 2020 Info Day on Societal Challenge 2: Food security, sustainable agriculture and forestry, maritime and inland water research and the bioeconomy
fre 28 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, Wilhelm Meyers Allé 5, bygning 1223-146
Macroparasite communities within Cerastoderma edule in two Danish estuaries and their impact on the burrowing ability of the host
Kandidateksamen: Jared Nathan Lush, Akvatisk biologi
fre 28 jun
12:30-14:30 | Bygning 1520-732, City View
Developing sustainable strategies for cultivation and harvest of Fucus vesiculosus
Kandidateksamen: Sigrid Elgaard Mikkelsen, Marin økologi
fre 28 jun
12:00-14:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3. bygning 1131-127
An overview of the physiological and ecological aspects of D. suzukii’s cold biology
Kandidateksamen: Pénélope Tarapacki, Zoofysiologi
fre 28 jun
10:00-12:00 | Bygning 1520-732, City View
Græssende kreaturers effekt på kulstofpuljen og kulstoftilbageholdelsen i danske saltmarsker
Kandidateksamen: Anna Elizabeth Løvgren Graversen, Marin økologi
fre 28 jun
10:00-12:00 | Naturhistorisk Museum, Aarhus
Bierne på Molslaboratoriets arealer - en faunistisk undersøgelse i et rewildingprojekt i Mols Bjerge
Kandidateksamen: Kåre Würtz, Økoinformatik og biodiversitet
tor 27 jun
14:00-16:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3. bygning 1131-127
Minimal og maksimal iltoptagelse hos fisk: Målemetoder og individuel variation
Kandidateksamen: Lasse Bilgrav Nielsen, Zoofysiologi
tor 27 jun
12:30-13:30 |
Webinar: Work Packages i H2020-ansøgninger (på dansk)
tor 27 jun
11:00-13:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3. bygning 1131-127
A short survey of the role of the urea cycle in the maturation process of ovarian follicles
Kandidateksamen: Magnus Kok Grouleff, Zoofysiologi
tor 27 jun
11:00-13:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-k26
Tang til bekæmpelse af plantesygdomme: potentiale og mulige mekanismer
Kandidateksamen: Andreas Jensen, Genetik, økologi og evolution
tor 27 jun
10:15-12:15 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3. bygning 1131-127
A discussion of examples of ecological, physical and behavioral drivers of the size of active space in animal acoustic communication
Kandidateksamen: Ellen Rose Jacobs, Zoofysiologi
ons 26 jun
15:00-17:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-k26
Function and Transmission of the Microbiome in the Social Spider Stegodyphus dumicola
Kandidateksamen: Andrea Mjelva Søgård, Genetik, økologi og evolution
ons 26 jun
14:00-16:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3. bygning 1131-127
Mekanismer og modeller for filtration af plasma gennem endothelet i kapillærer
Kandidateksamen: Lars Hvass, Zoofysiologi
ons 26 jun
12:30-14:30 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-k26
Task differentiation in the social spider Stegodyphus mimosarum
Kandidateksamen: Clémence Rose, Genetik, økologi og evolution
ons 26 jun
12:00-14:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3. bygning 1131-127
Prostaglandinernes regulering af nyrernes funktioner hos pattedyr
Kandidateksamen: Jean-Claude Kresse, Zoofysiologi
ons 26 jun
10:15-12:15 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3. bygning 1131-127
A discussion of the costs and benefits of communication in cetaceans and an evaluation of how anthropogenic sounds may impact communication directly and indirectly
Kandidateksamen: Michael Bjerre Pedersen, Zoofysiologi
ons 26 jun
09:00-11:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-k26
Attention Patterns of Common Ravens (Corvus corax) while Observing Human Experimenters Handling Items
Kandidateksamen: Thomas Rejsenhus Jensen, Genetik, økologi og evolution

Viser resultater 37 til 72 ud af 888

Forrige 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Næste