Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementsarkiv

Tidligere arrangementer

tor 06 sep
10:00-16:00 | Aarhus Universitet, Konferencecenteret, Fredrik Nielsens Vej 4, 8000 Aarhus C
Efteruddannelse: Genetik i naturforvaltningen - tilmeldingsfrist: 1. august 2018
tor 06 sep
10:00-12:00 | The Conference Center at Stakladen, meeting room 2, Fredrik Nielsens Vej 2-4, 8000 Aarhus C
Bioinnovation Institute of the Novo Nordic Foundation
ons 05 sep
10:00-10:45 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Fred Saltré: Fifty thousand years of megafauna extinction: an Australian Story
Seminar: Økoinformatik og biodiversitet
ons 05 sep
09:00-16:00 | Høegh-Guldbergs Gade 6B, 8000 Aarhus
Media training
Registration deadline: before 30 August
søn 02 sep
16:00-19:00 | Aarhus Havn, Kajplads 10, Revalgade, 8000 Aarhus C (kajen på den anden side af Dokk1)
Eksklusivt arrangement på forskningsskibet R/V AURORA
I forbindelse med Aarhus Festuge åbner AURORA dækket for et arrangement eksklusivt for alumner fra Bioscience.
tor 30 aug
13:00-16:00 | Mødelokale 1, Stakladen, Fredrik Nielsens Vej 4, Aarhus
Collaboration workshop: Learn how to communicate with industry to create collaborations With guest from Grundfos
tor 30 aug
12:00-15:00 | Mødelokale 2, Konference Centeret, Fredrik Nielsens Vej 4, bygn. 1421, 8000 Aarhus C
An introduction to Leadership in Academia
Registration deadline: 20 August
tir 28 aug
10:30-12:30 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Double Seminar on Single-Cell Methods in Microbial Ecology
Seminar: Center for Electromicrobiology
man 27 aug
13:00-15:00 | Søauditorierne, Wilhelm Meyers Allé, bygning 1252-204
Opklaring af det mikrobielle liv i havbunden - fra komplekse samfund til enkeltcelle
Forsvar ph.d.-graden: Caitlin Petro, Center for Geomikrobiologi
fre 24 aug
13:00-22:00 | Navitas, Inge Lehmanns Gade 10, 8000 Aarhus C.
ST Summer hangout 2018
Tilmeldingsfrist: 14 maj 2018
tor 23 aug
09:00-16:00 | Frederiksborgvej 399, 4000 Roskilde, P1.16
Course in PhD supervision
All main supervisors and co-supervisors of PhD students at Science and Technology (permanent and temporary staff)  
ons 22 aug
13:00-15:00 | Nobelparkens auditorium, Jens Chr. Skous Vej 4, bygning 1482-105
DFF informationsmøde
ons 22 aug
12:15-12:45 | Nobelparken, Jens Chr. Skous Vej, bygning 1481-341, Aarhus Universitet
Information meeting on FTP applications – the do's and don'ts
Invitation
ons 22 aug
10:00-17:00 | Aarhus Universitet, Zoofysiologi
Efteruddannelse: Dyreforsøgskundskab - tilmeldingsfrist 1. august 2018
ons 22 aug
09:00-12:00 | TBA, Aarhus Campus
Workshop: Stay Abroad!
Are you a PhD student? Is giong abroad part of your plan? Do you know what to do? If you need advice, Phaust is here to help!
fre 17 aug
14:00-16:00 | Lokale 26-27, Indgang G på Aarhus Universitetshospital, Skejby
Kidney damage by ureteral obstruction and potential treatment
Kandidateksamen: Mikkel Ørnfeldt Nørgård, Zoofysiologi
tor 09 aug
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Megafauna and their role in food webs - Patterns, consequences of extinctions, future challenges
Kvalifikationseksamen, del A: Emilio Berti, Økoinformatik og biodiversitet
tor 09 aug
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-324
Managing East African Savannas with Remote Sensing – Past, Present and Future Dynamics of Vegetation and Anthropogenic Pressure
Kvalifikationseksamen, del A: Michael Munk, Økoinformatik og biodiversitet
man 02 jul
16:30-18:30 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, Wilhelm Meyers Allé, bygning 1223-134
Phragmites in Coastal Wetlands: Diversity and Ecosystem Services in China and Europe
Kvalifikationseksamen, del A: Emil Jespersen, Akvatisk biologi
man 02 jul
14:30-16:30 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, Wilhelm Meyers Allé, bygning 1223-134
Spartina Invasions in Coastal Wetlands
Kvalifikationseksamen, del A: Gro Havskov Kirk, Akvatisk biologi
fre 29 jun
16:00-19:30 | Aarhus Universitet, AUD E og Matematisk Kantine
Dimissionsfest
Institut for Bioscience inviterer afgående dimittender 2017/2018 til dimissionsfest fredag den 29. juni. Der er lagt op til en festlig dag med faglige oplæg, overrækkelse af diplomer og lidt godt til ganen. Undervisere og vejledere er også meget velkomne til at deltage.
fre 29 jun
11:00-13:00 | Institut for Bioscience, Vejlsøvej 25, Lokale D2.04
Acrosiphonia sp. langs Spitsbergens kyst: Genetisk diversitet, morfologisk spænd og temperatur præference
Kandidateksamen Trine Græsdal Rasmussen, Marin økologi
fre 29 jun
10:30-12:30 | Frederiksborgvej 399, lokale P1.16, Roskilde
Diapausing Calanus hyperboreus - A study of diapause related activities and the effect of total lipid content
Kandidateksamen: Mads Schultz, Marin biodiversitet og eksperimentel økologi
fre 29 jun
10:15-12:15 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
Hvordan hvirveldyr navigerer under migrationer
Kandidateksamner: Mia Lybkær Kronborg Nielsen, Zoofysiologi
tor 28 jun
14:00-16:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Characterization and modeling of the microbial features and processes of anaerobic ammonium oxidizing granules collected from the main and sidestream at Marselisborg wastewater treatment plant
Kandidateksamen: Nikolaj Bang Thøgersen, Mikrobiologi
tor 28 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
Genetic population structure of marine fishes
Kandidateksamen: Lisette Pedersen, Genetik, økologi og evolution
tor 28 jun
13:00-15:00 | Gustav Wieds Vej 10C, bygning 3130-310
Proteolytic digestion of bovine casein prior to or during milk processing, with focus on derived bioactivities and functional properties
Kandidateksamen: Natacha Roed Roin, Zoofysiologi
tor 28 jun
11:00-13:00 | Institut for Bioscience, Vejlsøvej 25, Lokale D2.04
Integrated Buffer Zone for removing nitrogen from agricultural drainage water Study from experimental site in Fillerup, Denmark
Kandidateksamen: Kamila Wisniewska, Oplandsanalyse og miljøforvaltning
tor 28 jun
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-229
Life history variation and genetic population structure in salmonid fishes
Kanidateksamen: Eloise Duval, Genetik, økologi og evolution
tor 28 jun
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
The effect of viscosin on aerosolization of Pseudomonas fluorescens SBW25
Kandidateksamen: Johannes Lund-Larsen, Mikrobiologi
ons 27 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Biologiens Hus, Wilhelm Meyers Allé, bygning 1222-127
Evolution af nocioception og smerte hos dyr
Kandidateksamen: Jon Poulsen, Zoofysiologi
tir 26 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-116
Polyextremophilic dissimilatory nitrate reducers in halo-alkaline lakes
Kandidateksamen: Casper Nyhuus, Mikrobiologi
tir 26 jun
11:30-13:30 | Institut for Matematik, Ny Munkegade 120, bygning 1532-116, Auditorium G1
Antagonistisk interaktion mellem Renicola roscovita og Himasthla elongata (Trematoda) i almindelige strandsnegl, Littorina littorea
Kandidateksamen: Cecilie Kjer Andersen, Akvatisk biologi
man 25 jun
13:00-15:00 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-k20
The influence of anesthesia on the regulation of the cardiovascular and respiratory systems in vertebrates
Kandidateksamen: Lauren James, Zoofysiologi
man 25 jun
10:15-12:15 | Institut for Bioscience, Ny Munkegade 114-116, bygning 1540-k20
Evolutionen af gift i dyreriget
Kandidateksamen: Jacob Lunding Sørensen, Zoofysiologi
man 25 jun
10:00-12:00 | Institut for Bioscience, C.F. Møllers Allé 3, bygning 1131-127
The stress response in bony fish
Kandidateksamen: Sofie Skafsgaard Jeppesen, Zoofysiologi

Viser resultater 253 til 288 ud af 888

Forrige 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Næste